Tags

,

Visi teorētiski zinām, ka labos laikos jādomā par nebaltām dienām un jāveido drošības spilvens naudas izteiksmē. Tas ir svarīgi ne vien indivīda labklājībai, bet arī visas valsts attīstībai, jo palīdz izlīdzināt patēriņu ekonomisko krīžu laikā. Brīvā tirgus sistēmā tieši patēriņš uztur ekonomisko izaugsmi, un iedzīvotāju veiktie uzkrājumi ļauj patēriņa straumei ne mirkli neapsīkt. Katrs no mums par šīm kopsakarībām vismaz nojaušam, bet vai šādu labu praksi ievērojam arī dzīvē?

Nevar noliegt, ka dzīve ir grūta, ienākumi, pat ja tie ir virs vidējā, knapi nosedz izdevumus. Nelielo algu saņēmēji taisnīgās dusmās sauc: „ No kā lai iekrājam?! Viss aiziet rēķinos, mēneša beigās pārtiekam no plikiem makaroniem”. Šo cilvēku grūtības ir patiesas, tomēr mums jāsaprot, ka tas nav attaisnojums bezdarbībai – pat ar vismazākajiem ienākumiem iespējams veidot rezerves uzkrājumus. Ļoti daudz ir atkarīgs no cilvēka vēlmēm un prioritātēm.  Ja jau šodien sāksim atlikt dažas monētas, lai iemestu tās krājkasītē, pavisam drīz jutīsim nebijušu drošības, stabilitātes un neatkarības sajūtu. Negaidītas naudas grūtības vairs neliksies tik biedējošas, būs gandarījums par izlēmīgu rīcību ceļā uz personīgo labklājību. Prieku sagādās arī sen kārotais pirkums, kuru pēkšņi varēsim atļauties. Par cilvēku, kuram ir savi rezerves iekrājumi, parasti saka – tāds dzīvē nepazudīs!

Labi būtu, ja rezerves iekrājumi spētu segt trīs līdz sešu mēnešu sadzīviskās izmaksas tādos gadījumos, kad radušās naudas grūtības. Neparedzētās krīzes situācijās – darba nespēja slimības dēļ, darba zaudējums, dārga ārstēšanās, automašīnas vai mājokļa remonts –  šādi iekrājumi ļaus izvairīties no nepārdomātiem, neizdevīgiem aizņēmumiem, kuri ar laiku varētu iegrūst jūs arvien lielākā trūkumā. Ja vien ir tāda iespēja, iekrājiet naudu sešu mēnešalgu apjomā – pusgads parasti ir pietiekoši ilgs laiks, lai atrastu risinājumu finansiālajām problēmām un atkal nostātos uz savām kājām.

Desmit procenti no ikmēneša ienākumiem – šāds būtu optimālais sākums iekrājumu veidošanā. Uzkrājumus ieteicams glabāt krājkontā bankā, jo tad regulāri saņemsiet nelielu summu kā atlīdzību par naudas nodošanu šīs kredītiestādes gādībā. Pavisam lēnām jūsu iekrājumi vairosies bez liekas piepūles.