Tags

, ,

Mūsdienu cilvēkam viena no svarīgākajām lietām dzīvē ir komforts. Pateicoties tehnoloģiskajam progresam, diezgan daudz šajā jomā sasniegts, tomēr pastāv arī kāds blakusefekts – nemitīgā komforta līmeņa augšana izlutinājusi mūs un padarījusi nepacietīgus. Esam pieraduši, ka visam jānotiek tūlīt un tagad – vai tas attiektos uz platekrāna televizora iegādi, jaunāko viedtālruņa modeli vai plašāku nekustamo īpašumu. Ir labi, ja varam to atļauties, bet ja nu savu nepārvaramo vēlmju dēļ iekrītam parādu jūgā? Pienācis laiks atcerēties, ka patēriņa kredītam un līzingam ir veselīga alternatīva – uzkrājumu veidošana.

FinansesPat nelieli uzkrājumi rada drošības sajūtu un ceļ pašapziņu. Saņemot kredītu vai iegādājoties preci līzingā, nevaram būt pilnīgi pārliecināti, vai parādu izdosies atdot, un šī neskaidrība ir papildus stresa faktors mūsu ikdienas dzīvē. Pie tam, nākas apzināties, ka ilgtermiņā aizņēmums liek par pirkumu samaksāt vairāk.  Drošāk un lētāk būtu iegādāties to, ko vēlamies uzreiz par saviem līdzekļiem. Jā, iesākumā nākas savilkt jostas, ietaupīt, lai uzkrātu, pie tam iekāroto lietu nevaram iegūt uzreiz, toties pēc tam drošu sirdi varam jaunieguvumu lietot, zinot, ka tas tiešām pieder mums. Ir nepatīkami, ja, piemēram, līzingā pirktā tehnika sabojājas vai tiek nozagta pirms vēl veikti visi maksājumi.

Uzkrājumi, protams, vajadzīgi arī tad, ja neko īpaši dārgu neiekārojat. Tā kā neviens neesam  pasargāti no neparedzētiem gadījumiem – avārijām, slimības, darba zaudējuma –  ir ļoti svarīgi veidot tā saucamo drošības spilvenu. Vēlams, lai šis drošības spilvens segtu vismaz dažu mēnešu, ideālajā variantā pusgada mēnešalgas, un jums būtu pietiekami daudz laika izrāpties no finansiālo grūtību bedres.

Pēc tam, kad būsiet izveidojuši uzkrājumus neparedzētiem gadījumiem, neapstājieties pie sasniegtā, bet nosakiet nākošo mērķi, kas jūs motivētu krāt.  Varbūt nākotnē vēlēsieties bez liekām raizēm apmaksāt savu bērnu izglītību, neņemot kredītu? Varbūt ilgotais ceļojums uz siltajām zemēm nemaz nav tik neaizsniedzams sapnis, ja regulāri izdodas ietaupīt? Arī novecošana sagādās divreiz mazāk raizes, ja būsiet laicīgi veidojis uzkrājumus mierīgai un pārtikušai mūža nogalei.